2. Pasivna oprema

Mrežna oprema

Mrežnu opremu možemo podjeliti na aktivnu i pasivnu. Aktivna mrežna oprema su uređaji koji omogućavaju konstantnu funkcionalnost mreže, a to su mrežna kartica, switches, routers itd, tj. elektronički uređaji koji prihvataju i distribuiraju saobraćaj unutar računarskih mreža (imaju memoriju i procesor), dok pasivnu opremu sačinjavaju kablovi, kanalice, komunikacioni ormar i ostalo.

Pasivna mrežna oprema

Pasivna oprema se sastoji od kablova, konektora, razvodnog panela (patch panel, switching panel, punch-down panel), komunikacijskih ormara i sustava za napajanje električnom energijom (vodovi, sklopke i naponske letve, sustav za hlađenje).

Kablovi služe za prijenos signala između računala i komunikacijske opreme. Za različite tipove signala se koriste različiti kablovi: bakar za prijenos napona i optički kabal za prijenos svijetlosnog signala.

Prije implementacije računarske mreže, potrebno je analizirati zahtjeve i izvršiti instalaciju koja uključuje: strukturno kabliranje i terminaciju-završavanje konekcija na kablovima (na utičnici i patch panelu), postavljanje komunikacionog ormara i prateće opreme. 

Kablovi

Komunikacija između računara i mrežne opreme se odvija pomoću kablova. Postoje različiti tipovi kablova koji pružaju različite brzine i dužine na kojima mogu raditi.

Komunikacija između računara i mrežne opreme se odvija pomoću kablova. Postoje različiti tipovi kablova koji pružaju različite brzine i dužine na kojima mogu raditi.

Koaksijalni kabal je vrsta kabla koji je nekad bio popularan za Ethernet mrežu, poznat kao thinnet ili BNC kabal, zbog vrste priključka koji se koristi na svakom kraju kabla. Max. dužina je 185m.

  • Kablovski internet (kablovski modmi)
  • DVR (snimači kamera) i kamere

Kamera sa analognim BNC konektorom i SDI digitalnim konektorom

Twisted pair kablovi (UTP) – RJ11 – RJ45

Najpopularnija vrsta kabla danas je „Twisted-pair“ kabal (UTP), koji može biti straight i crossover kabal (u nastavku više informacija). UTP kabal se koristi za kreiranje računarskih mreža sa maksimalnom dužinom od 100 m. Svaki UTP kabal mora imati konektore na krajevima kako bi se priključio na komunikacionu utičnicu ili mrežni uređaj. Na sljedećoj slici prikazan je UTP kabal sa različitim kablom i završnim konektorima, RJ 11 za telefoniju i RJ45 za računarsku mrežu. RJ45 se može također koristiti i za IP telefone.

Zašto su “uvrnuti” – Twisted
– Da smanje elektromagnetno ometanje
– Da se smanji “crosstalk”

Ethernet Standard

xx Base T
– xx – brzina kabla
– Base: Single frequency
– T – vrsta kabla

10BaseT – 10Mbps Twisted-Pair Standard Ethernet

10BaseF – 10Mbps Fiber Optic Standard Ethernet

100BaseT – 100Mbps Twisted-Pair Fast Ethernet

100BaseF – 100Mbps Fiber Optic Fast Ethernet

1000BaseT – 1Gbps Twisted-Pair Gigabit Ethernet

1000BaseF – 1Gbps Fiber Optic Gigabit Ethernet

Kategorije kablova i brzine prenosa podataka

  • Cat 3 – 16 MBps
  • Cat 5 – 100 Mbps
  • Cat 5e – 1 Gbps
  • Cat 6 – 1-10 Gbps
  • Cat 7 – 10 Gbps

Maksimalna udaljenost je 100m. Uz pojačivače može se nastaviti na veće udaljenosti.

Vrste kablova

  • UTP – Unshielded twisted pair
  • FTP – Folied with unshieleded twisted papir
  • STP – Shieled and foiled with unshielded twisted pair
  • SFTP – Shiedled with foiled twisted pair

PoE (Power over ethernet)

  • PoE je jednostavno rješenje za problem kod mnogih mrežnih uređaja – kako bez puno muke dovesti do uređaja napajanje bez da je potrebno više žica nego što to mora biti, bilo iz estetskih razloga, bilo iz razloga sigurnosti (mrežni napon 220V za priključenje naponskog adaptera nije nikako dobra ideja ako je uređaj na vrhu krova).
  • PoE se koristi u svojoj osnovnoj formi jednostavnom činjenicom da kroz ethernet kablove prolazi dvostruko više žica nego ih se obično koristi – kod 10/100Mb mreže se za standardni Cat5e UTP kabel ne koriste čak 2 para žica od ukupno 4! Rješenje je jednostavno, kroz dva dotad nekorištena para žica se provede napon za napajanje i uređaj na drugom kraju će imati svoj izvor napajanja. Ovisno o uređaju, ulazni ethernet port (RJ45 utičnica) može već imati pripremu za prihvat i napajanja (PoE omogućeni portovi – obično s natpisom “PoE enabled”) ili je za svrhu napajanja potrebno izdvojiti žice i dovesti ih do standardnog ulaza za napajanje. Mora se napomenuti da je ovdje riječ o malim mrežnim uređajima koji nisu veliki potrošači struje, relativno tanke žice UTP kablova nisu bile predviđene za ovu namjenu te je stoga maksimalna potrošnja uređaja 10-25W, što nas najčešće ograničava na manje rutere, IP kamere ili VoIP telefone.

Kako napraviti UTP kabal

Ponekad dužine kablova kreirane od strane kompanija, nisu dovoljne za naše potrebe. Standardne veličine kablova kreiranih u kompanijama su 0.5m, 1 m, 2m, 3m, 5m, 7m, 10m i dr.

Potrebno nam je:

  • Strpljivosti
  • UTP kabal 5e, 6, 6a ili drugi
  • Krimp kliješta
  • Odgovarajući konektor (RJ11 ili RJ45)
Žuti – alat za skidanje omotača
Zeleno-crni – Kliješta za krimpanje
Sivi – Punch alat
Alat za testiranje kablova

Mrežni kabal možemo napraviti na dva načina, koristeći standard T568A ili T568B. Ukoliko želimo kreirati Straight-throught kabal, potrebno je na oba kraja koristiti isti standard, ukoliko želimo kreirati crossover kabal, na jednom kraju ćemo koristiti T-568A a na drugom T-568B tip.

Redoslijed boja prikazan je na sljedećoj slici.

Crossover kabal služi za direktnu komunikaciju između dva uređaja bez potrebe za switchom ili ruterom

Mrežni testeri

Nakon što postavimo komunikacione konektore na krajeve UTP kabla, potrebno je izvršiti testiranje kabla, da li su ispravno postavljeni konektori, postoji li prekid ili sl. Ukoliko je kabal ispravan, možemo ga koristiti u produkcijskom okruženju. Uređaj sa kojim možemo testirati napravljeni UTP kabal naziva se engl. network tester, tj. uređaj za ispitivanje ispravnosti UTP kablova.

Uređaj za detekciju kablova u zidovima

Optički kablovi

Fiber-optic (optički) kablovi se u svom radu ne oslanjaju na prenos električnih impulsa već za prenos informacija koriste svjetlosni signal. Zahvaljujući tome postižu se vrlo visoke brzine prenosa na velike udaljenosti skoro bez ikakvih gubitaka u samom prenosu. Optički kablovi se naravno i strukturno razlikuju od kablova sa bakarnim provodnicima ali je i njihova finalna cijena mnogo veća od predhodnika. Trenutno tehnologija optičkih kablova raspolaže sa širokim dijapazonom brzina prenosa i razvoj ove tehnologije ide ka mnogo većim brzinama od 150 Gb/s.

  • Single mode (prenos samo jednog optičkog vlakna, velikim brzinama na velike udaljenosti). Oprema je mnogo skuplja od opreme za multi-mode. Namijenjeni za umrežavanje u okviru grada, država… (WAN)
  • Multi mode (prenos istovremeno više optičkih signala, udaljenost je maksimalno 2 km.). Namijenjeni su za umrežavanje na nivou zgrada, naselja… (LAN)

Terminacija

Nakon što završimo kabliranje za implementaciju LAN infrastrukture, na krajeve kabla potrebno je postaviti konektore, kako bi kasnije mogli priključiti uređaj na mrežu. Kraj kabla koji završava u kancelarijama zaposlenika potrebno je montirati na RJ45 konektor koji se nalazi u kučištu postavljenom na kanalici ili u zidu. Na konektore se priključuje računar, printer, telefon ili neki drugi mrežni uređaj.

Uređivač kablova
Uređivač kablova
Patch panel
Patch panel
Produžni kablovi/utičnice
Ethernet kablovi u bojama
Mrežni ormar
UPS - Uninterruptible power supply

Demonstracija

1. Složiti jedan ormar pomoću pasivne opreme iz Imtec.ba (1x server, 1x ruter, 1x switch 16 portni)
2. Pokazati koaksijalni, RJ11 kabal

Vježba #2

ZADATAK 1

Pronađite UPS sa baterijom koja može izdržati minimalno 10 min. ako na njemu imamo 2 servera.

ZADATAK 2

Kakva je razlika između PoE ethernet kablova i običnih mrežnih kablova ?

Zadaća #2

  1. Procjenite šta nam je sve potrebno od opreme za povezivanje dva računara
    • Brzina 1 Gbps
    • Udaljenosti od 300 m
    • Iskoristite od opreme iz današnje lekcije (mrežni kabal, konektori, kanalica, patch panel…).
    • Npr. 1. Mrežni kabal CAT5 x 50m = 65,35 KM… itd.
  1. Pronađite mrežne kartice za kupovinu:
    • Brzina 10 Gbps + koji standard kabla podržava ovu brzinu
    • 4x LAN porta

* Firme kod kojih možete pronaći mrežnu opremu: Plus.ba, Ue.ba, network.co.ba, Imtec.ba, electronic.ba. Ukoliko kod njih nema možete koristiti eBay, OLX ili nešto treće.

Poslati Word fajl sa urađenom zadaćom i linkovima do opreme, kao u primjeru:
mreze_imeprezime_zadaca02.docx

Zadaće koje su poslate na neadekvatan način neće biti prihvaćene.

ROK ZA ZADAĆU #02 – 6.11.2022. do 23:30h.

How We Do Pricing & Bidding For Structured Cabling Jobs From Start To Finish

Scroll to Top