04. CPU – Procesori

Koji procesor odabrati ?

Intel vs AMD

  • Namjena: Home, Office, Gamer, Business, Server
  • Kompatibilnost sa postojećom matičnom pločom (zbog jeftinije nadogradnje)
  • Specifikacije: Brzina procesora, broj jezgri, količina cachea?
  • Tehnologije?
  • Overclocking?

Intel procesori timeline

Modeli procesora

  • Pentium 1, 2, 3, 4
  • Celeron
  • Pentium Dual Core
  • Core Solo
  • Core Duo, Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core 2 Extreme
  • Pentium and Celeron for mobile devices
  • Intel Atom
  • Core i3, i5, i7, i9 (razlikuju se po broju jezgri, threadova i podrške za iGPU)
  • Core M
  • Pentium Dual-Core
  • Xeon (serverski procesori)

Generacije Intel procesora i arhitektura

Svaka arhitektura je donosila nove mogućnosti i nove tehnologije, međutim kada se AMD pojavio sa Ryzen procesorima, pokazalo se pravo lice Intela, da nemaju nešto posebno novo ponuditi i da je AMD daleko ispred njih.

  • 2013. Haswell – 4th. gen
  • Broadwell – 5th. gen
  • Skylake – 6th. gen
  • Kaby lake – 7th. gen
  • Kaby Lake refresh – 8th. gen
  • Coffee lake – 9th. gen
  • Canon lake – 10th. gen
  • Tiger Lake – 11th. gen
  • Alder Lake – 12th. gen
  • Raptor Lake – 13th. gen

Način imenovanja Intel procesora

Desktop
K – Unlocked (Može se overclockovati u kombinaciji sa matičnom i čipsetom koji to podržava)

Intel® Core™ i9-9900K processor

F – Requires discrete graphics (Potrebna je kupovina grafičke kartice)

Intel® Core™ i9-9900KF processor

T – Power-optimized lifestyle (Obično se nalaze u microSFF-Tiny računarima)

Intel® Core™ i9-9900T processor

S – Special Edition (Overclockovani su fabrički od strane Intela)

Intel® Core™ i9-9900KS processor

Mobile
H – High performance graphics

Intel® Core™ i9-9880H processor

HK High performance graphics, unlocked

Intel® Core™ i9-9980HK processor

G Includes discrete graphics on package 8th Gen

Intel® Core™ i7-8705G processor

U Ultra-low power 8th Gen

Intel® Core™ i7-8650U processor

HQ High performance graphics, quad core

Intel® Core™ i7-7920HQ processor

Y Extremely low power

Intel® Core™ i7-7Y75 processor


Više informacije možete pronaći na slijedećem sajtu: https://www.intel.com/content/www/us/en/processors/processor-numbers.html

AMD procesori timeline

Modeli procesora

  • Ryzen (od 4 do 64 jezgre)
  • Athlon (entry level sa iGPU)
  • A-Series (entry level bez iGPU)
  • FX
  • Epyc (serverski procesor, max. 128 jezgri, 256 threadova)
  • Opteron

Jezgre, threadovi, cache, TDP

Jezgre

U početku je procesor imao samo jednu jezgru. To je značilo da je fizička jedinica procesora imala jednu centralnu jedinicu za obradu podataka na sebi. Kako bi došlo do poboljšavanja brzine obrade podataka i performansi proizvođači su s vremenom dodavali dodatne jezgre ili u stvari centralne jedinice za obradu podataka. To znači da je na primjer dvojezgreni procesor zapravo procesor sa dvije centralne jedinice za obradu podataka, što u operativnom sistemu izgleda kao da se radi o dva procesora.

Threadovi

Threadovi su virtuelne jezgre. Ukoliko je aktivna HyperThreading tehnologija, onda ćemo imati za svako fizičko jezgro, 2 threada.

Cache memorija

Kada se pojavi neki sistemski zahtjev, procesor zahtjeva instrukcije za izvođenje tog zahtjeva. Budući da je procesor daleko brži od RAMa, a u svrhu brzine obrade podataka, L1 cache memorija sadrži spremne podatke koje smatra da će biti potrebni procesoru. L1 cache je jako mala, ali je zato iznimno brza. Ako upute nisu dostupne u L1 cache memoriji, procesor provjerava L2 cache, malo veću memoriju, koja je istodobno i malo sporija.

Svaki put kada procesor ne pronalazi upute u cache memoriji, on se spušta za jedan nivo niže, od L1 do L3. L3 cache može biti puno veća memorija od L1 i L2, te iako je nešto sporija, opet je mnogo brža od RAMa, a pogotovo od drugih tipova cache memorije u sistemu, kao npr. cache hard diska.

E i P jezgre (Intel)

E oznaka obično označava procesorsko jezgro koje je namijenjeno za energetski efikasan rad, što znači da će koristiti manje energije i proizvoditi manje topline u odnosu na neke druge procesorske jezgre. Ovo često znači da će procesor s E oznakom imati nešto manju brzinu obrade u odnosu na druge procesore, ali će istovremeno trošiti manje struje i biti hladniji.

P oznaka, s druge strane, obično označava procesorsko jezgro koje je namijenjeno za performanse, što znači da će imati veću brzinu obrade i biti sposobno za rad s većim opterećenjima. Procesori s P oznakom obično troše više energije i proizvode više topline nego procesori s E oznakom, ali nude veće performanse zahtjevnim aplikacijama poput igranja videoigara, obrade videa ili renderiranja.

Važno je napomenuti da se E i P oznake ne koriste uvijek kod svih Intel procesora i da se njihova funkcionalnost može razlikovati ovisno o konkretnom modelu procesora. Osim toga, Intel koristi i druge oznake poput i3, i5, i7, i9 i drugih koje ukazuju na različite kategorije performansi i namjene procesora.

TDP (Thermal design power)

TDP je maksimalna količina topline (izražena u W) koju bi rashladni sistem procesora trebao moći disipirati kako bi procesor normalno radio.

TDP vrijednost najčešće nije maksimalna snaga koju procesor može postići već je to različitim algoritmima procijenjena vrijednost u situacijama uobičajene upotrebe.

Koristi se kao smjernica za dizajniranje rashladnog sistema procesora i računara i ovisi o načinu na koji je proizvođač procesora definira.

Npr. za procesore firme Intel navedena TDP vrijednost manja je od najveće potrošnje koju procesor može postići, dok je za procesore firme AMD ona veća od nje.

Tehnologije

Hyper threading

Hyper-Threading je bio prvi pokušaj Intel-a da na računar uvede paralelni sustav obrade podataka.

AMD ovu tehnologiju zove SMT (Simultaneous multi threading).

Procesor koji u sebi ima ili više jezgri ili Hyper-Threading mogućnost će puno bolje procesuirati podatke nego što će to učiniti procesor sličnog radnog takta, ali s jednom jezgrom i bez Hyper-Threading-a. Računari koji na sebi imaju više procesora u pogledu ovakvih stvari imaju još veću prednost.

Hyper-Threading je bio prvi pokušaj Intel-a da na računar uvede paralelni sustav obrade podataka.

Jedna fizička jezgra procesora zahvaljujući ovoj mogućnosti u operacijskom sustavu izgleda kao procesor sa dvije jezgre (bez obzira na to što se i dalje radi o procesoru s jednom jezgrom). Zato svaki put kada uključite računar koje ima procesor sa Hyper-Threading mogućnošću njegov OS će pokazivati onoliko virtualnih jezgri koliko Hyper-Threading daje (broj virtualnih jezgri je obično dvostruko veći od broja stvarnih jezgri koje procesor ima u sebi).

Ovo donekle ubrzava stvari iz razloga što dvije ”logičke” jezgre dijele iste resurse koji su potrebni za fizičko pokretanje programa. Ako jedna virtualna jezgra ”stoji” i ne radi ništa, druga virtualna jezgra od nje može posuditi resurse za rad i na taj način brže i bolje obavljati ono što korisnik trenutno pokreće na svome računaru. Iako Hyper-Threading pomaže donekle ubrzati rad procesora, to nije ni blizu ubrzanju koje donose prave, fizičke jezgre.

Virtualizacija

U informatici, virtualizaciju možemo opisati kao tehnologiju koja nam omogućuje da na jednom računaru imamo više virtualnih računara, odnosno više operativnih sistema koji mogu biti i različiti, a za sve to nam ne treba dodatni hardver pa samim tim ne stvaramo nepotrebne troškove.

Intel i AMD na svim novijim procesorima podržavaju hardversku virtualizaciju, međutim morate je aktivirati u BIOSu ako želite vrhunske peformanse.

Kada koristimo virtualizaciju više operativnih sustava ili aplikacija dijeli resurse jednog hardvera (procesor, radna memorija, kapacitet hard diska, mreža). Dakle, možemo imati i dvije verzije Windowsa, a možemo imati i Windows XP, Windows 7, Linux itd.

Virtualizacijski softver (eng. software) se na računaru ponaša kao i svaka druga aplikacija, no on ima zadatak da „glumi“ drugi računar. 

Turbo boost / Boost clock

Kada surfamo internetom ili čitamo neki tekst, procesor će automatski svoju frekvenciju smanjiti kako bi vam baterija duže trajala. Međutim ako vi pokrenete nešto što traži više procesorske snage, on će se automatski ubrzati. Na ovaj uspješan način ova tehnologija omogućava energetsku efikasnost.

Integrisana grafička

Najveća prednost integrisane grafičke kartice je što se ona brine npr. o displejima, dekodiranju videa i ostalim stvarima čime rasterećuje procesor.

One nisu namijenjene za igranje zahtjevnih igrica nego za:

  • Dekodiranje videa npr. MP4 na youtube (x264, x265, VP9, AV1)
  • Povezivanje više monitora 
  • Ubrzano konvertovanje videa (Intel Quick Sync)

Thunderbolt

Thunderbolt je razvijen od strane Intela davne 2011. Kada je USB 3.0 bio sposoban za prijenos podataka brzinama do 5 gigabita u sekundi, prva generacija Thunderbolt-a je bila sposobna za duplo više. No, za razliku od USB-a, Thunderbolt može prenijeti više vrsta podataka: ne samo serijske podatke na uređaje za pohranu i periferne uređaje, nego možemo spojiti i monitore.

Putem Thunderbolta možemo povezati i eksternu grafičku karticu na laptope npr. 

Socketi

Procesorsko podnožje (socket, slot) je mehanička komponenta koja omogućava mehanički i električni interfejs koji povezuje mikroprocesor i štampanu ploču (PCB). Prostije rečeno, podnožje služi da se u njega „smjesti“ procesor. Nalazi se na matičnoj ploči uglavnom u gornjem centralnom delu, jasno je označeno i lahko se raspoznaje. Montiranje procesora u podnožje je najčešće brzo i lahko, ali uvijek treba dobro proučiti uputstvo, naročito kada se pristupi montiranju kulera, pošto se mehanizmi montiranja razlikuju u zavisnosti od tipa podnožja.

Imamo dvije vrste socketa LGA i PGA. 

Prednosti LGA socketa:

  • Mnogo je manja mogućnost da će se procesori oštetiti jer nema pinova
  • LGA pinovi su manji, samim tim može ih više stati na manjem prostoru

Prednosti PGA socketa:

  • Matična ploča se rijetko može oštetiti zbog pogrešnog ubacivanje CPUa
  • Mnogo je lakše popraviti pinova na PGA procesoru nego na LGA ploči

Svaka od kompanija ima sockete za različite vrste generacija procesora. U novije vrijeme pored odabira socketa, moramo pažnju obratiti da li je naš procesor kompatibilan sa chipsetom koji se nalazi na matičnoj ploči (o ovome ćemo detaljno govori u lekciji o matičnim pločama).

Instalacija procesora

Termalna pasta

Vrlo je bitno da znamo količinu termalne paste koju stavljamo na CPU ili GPU (niti previše, niti premalo). 

Nakon dužeg vremenskog korištenja, ako primjetimo veće temperature, potrebno je otkloniti staru pastu i nanijeti novu.

Na ovom linku možete saznati više o različim vrstama termalnih pasti:

https://cliffyb.com/different-types-of-thermal-compounds/

Iskrivljeni pinovi

Ukoliko vam se desi da iskrivite pinove na procesoru, ne gubite nadu, moguće je to riješiti uz prave alate i strpljivost.

Overclocking

Da bi ste mogli overclockovati vaš Intel procesor morat imati oznaku K a zatim vaša matična ploča mora imati čipset koji podržava overclock. Pored svega toga morate imati dobro napajanje i hladnjak za procesor (i ostale komponente, ako zaista ide ekstremno).

Kod ove operacije budite vrlo vrlo oprezni ako ručno podešavate raznorazne vrijednosti jer možete spržiti ili matičnu ili procesor.

Određene matične ploče imaju predefinisane postavke koje vam omogućavaju “1 click overclock”.

Šta odabrati?

Vježba

Prijatelj vas je zamolio da provjerite da mu pomognete oko nadogradnje računara.
Trenutno ima matičnu ploču H410M-A i procesor Intel Core i3-10100F a potreban mu je najjači  procesor koji se može naći na tržištu a da ne mora mijenjati ploču.

Pronaći koji se to najbolji procesor može ugraditi na ovu ploču ?

Zadaća

Na osnovu tehničke specifikacije računara/laptopa koji koristite u kućnom okruženju, ponuditi najbolji procesor koji je moguće dodati na osnovu tehničke specifikacije i trenutne konfiguracije računara/laptopa.

Ukoliko koristite brand name računar ili laptop, potrebno je upisati model računara ili laptopa.

* Ukoliko vaš laptop ne podržava nadogradnju procesora, uradite analizu za računar koji ima matičnu ploču ASUS B550M-PLUS sa procesorom AMD Ryzen 5 3600

– Ponuda nadogradnje
– Link do kupovine procesora.

Zadaću poslati najdalje do 15.1.2024. do 23:30h.

Zadaću pripremite u Word fajlu sa tekstovima, slikama, linkova i obavezno pošaljite pod nazivom zadaca04_imeprezime.zip na email edis.aganovic@gmail.com.

Kviz

4. Mali ispit znanja o procesorima

Oznaka F kod procesora Intel nam ukazuje na slijedeće
Virtualizacija služi za
Intel Quick Sync je tehnologija za
Thunderbolt nam omogućava
4. Mali ispit znanja o procesorima
Odgovorili ste tačno {{userScore}} od {{maxScore}} odgovora
{{title}}
{{image}}
{{content}}