Koje kućište odabrati
Glavni faktori za odabir kućišta
Prilikom odabira kućišta za računar, postoje razni faktori koje je potrebno uzeti u obzir. Neke od glavnih karakteristika koje bi trebalo razmotriti prilikom odabira kućišta su sljedeće:
Veličina
Postoje različite veličine kućišta koja se mogu koristiti za računare, uključujući ATX, Micro-ATX i Mini-ITX. Važno je odabrati veličinu kućišta koja će odgovarati vašim potrebama. Veća kućišta imaju više prostora za instalaciju komponenti, dok manja kućišta zauzimaju manje prostora na radnom stolu.
Dostupnost ulaza i izlaza
Kućište bi trebalo imati dovoljno ulaza i izlaza za sve vaše potrebe, uključujući USB priključke, audio priključke i ulaze za mikrofon i slušalice.
Preporuka je da imate što više USB 3.0/3.1/3.2 u Type A ili Type C izvedbi.
Mjesto za vertikalno montiranje grafičke kartice
Vertikalno montiranje grafičke kartice u kućištu postalo je popularno u zadnje vrijeme jer omogućava bolju vidljivost grafičke kartice i estetski izgled računara. Međutim, ova praksa nije bez svojih problema, o čemu ćemo pisati kasnije.
Hlađenje
Važno je da vaš računar bude dobro hlađeno kako bi se spriječilo pregrijavanje komponenti. Kućišta dolaze s različitim opcijama hlađenja, uključujući ventilatore, vodeno hlađenje i otvore za ventilaciju. Odabir kućišta s dobrim hlađenjem ključno je za održavanje optimalne temperature vašeg računara.
Dizajn
Kućišta se mogu razlikovati u dizajnu, uključujući boju, oblik i stil. Odabir kućišta koje vam se sviđa vizualno može biti važno, pogotovo ako računar držite na vidljivom mjestu.
Kvaliteta izrade
Kućišta se mogu razlikovati u kvaliteti izrade i materijalima od kojih su izrađena. Kućišta izrađena od kvalitetnih materijala obično su izdržljivija i mogu se lakše održavati.
Pozicija napojne jedinice
Pozicija napojne jedinice (PSU – Power Supply Unit) u kućištu može imati značajan utjecaj na temperaturu u računaru. PSU može proizvoditi veliku količinu toplote tokom rada, a ta toplota se mora odvesti iz kućišta kako bi se spriječilo pregrijavanje drugih komponenti.
Ako je PSU smješten na dnu kućišta, kao što je često slučaj, to može biti korisno za hlađenje, jer topli zrak se prirodno diže prema gore, pa će topli zrak izlaziti kroz ventilatore u gornjem dijelu kućišta. Međutim, ako je PSU smješten u gornjem dijelu kućišta, onda će topli zrak iz njega ostajati u kućištu i može se zagrijavati ostale komponente. Ovo se često događa u manjim kućištima, gdje nema dovoljno prostora za optimalno hlađenje.
Filteri za prašinu
Filteri za prašinu su vrlo korisni kod kućišta jer sprečavaju nakupljanje prašine u unutrašnjosti računara. Prašina može negativno utjecati na performanse vašeg računara, a dugotrajno nakupljanje prašine može dovesti do pregrijavanja i kvarova. Filteri za prašinu sprečavaju ulazak većeg dijela prašine u računar i čuvaju unutrašnjost vašeg računara čišćom, što zauzvrat povećava dugovječnost računara.
Cijena
Cijena je također važan faktor prilikom odabira kućišta. Postoje kućišta u različitim cjenovnim rangovima, pa je važno odabrati ono koje će biti u skladu s vašim budžetom, a pritom će imati sve potrebne karakteristike koje vam trebaju.
Silent kućišta
Silent kućišta su dizajnirana kako bi smanjila buku koju proizvodi računar dok radi. Ona imaju posebne karakteristike koje sprečavaju buku nastalu od komponenti kao što su ventilatori, hard diskovi, napajanje i druge komponente.
Neke od prednosti silent kućišta su sljedeće:
- Smanjenje buke – Jedna od najvećih prednosti silent kućišta je smanjenje buke koju proizvodi računar. To znači da možete raditi ili igrati igre na računaru bez stalnog zujanja ventilatora, što može biti iritantno i ometajuće.
- Bolje hlađenje – Iako su silent kućišta dizajnirana da smanje buku, ona često dolaze s učinkovitijim ventilatorima i boljim sustavom hlađenja koji sprečavaju pregrijavanje komponenti i osiguravaju bolje performanse.
- Kvalitetni materijali – Silent kućišta često su izrađena od kvalitetnijih materijala koji pomažu u smanjenju vibracija i buke koje se mogu stvoriti pri radu računara.
- Estetika – Mnoga silent kućišta dolaze s modernim i atraktivnim dizajnom koji se dobro uklapa u svaku radnu ili dnevnu sobu.
- Viša cijena – Silent kućišta su obično skuplja od običnih kućišta, što može biti negativna strana za neke korisnike.
AIO (All-in-one)
Ako imate problem sa prostorom u kancelariji, all in one računari su pravo rješenje, funkcionalnost velikog računara smještena u monitor garantuje uštedu prostora.
All-in-one računari su računari koji uključuju sve glavne komponente računara, uključujući procesor, memoriju, hard disk, zvučnike, displej i druge komponente, u jednom jedinom uređaju. Oni se obično prodaju kao gotova rješenja koja ne zahtijevaju posebno spajanje i instalaciju svakog pojedinog dijela, kao što je slučaj s klasičnim desktop računarima.
All-in-one računari su vrlo popularni u kućnom i uredskom okruženju, jer zauzimaju manje prostora od tradicionalnih desktop računara, a istovremeno nude izvrsne performanse i jednostavnu upotrebu. Oni su također izvrsni za korisnike koji se bave kreativnim poslovima, kao što su grafički dizajn ili video editovanje, jer imaju velike displeje visoke rezolucije, a neki modeli dolaze s dodatnom opremom, kao što su dodatni miš i tastatura.
All-in-one računari se razlikuju u dizajnu i performansama. Neki su manji i prijenosniji, dok drugi imaju velike zaslone i izvrsne performanse za igre ili zahtjevne zadatke. S obzirom na to da su sve komponente ugrađene u jedno kućište, oni su obično lakši za održavanje i popravak.
Proizvođači All-in-one rješenja
- Dell (https://www.dell.com/en-us/lp/all-in-one-computers)
- HP (https://store.hp.com/us/en/vwa/desktops/form=All-in-One)
- MSI (https://www.msi.com/All-in-One-PCs/)
- Apple (https://www.apple.com/imac/)
- Lenovo (https://www.lenovo.com/us/en/desktops-and-all-in-ones/ideacentre/c/Ideacentre)
- Microsoft (https://www.microsoft.com/en-us/windows/desktops-and-all-in-ones)
- Acer (https://www.acer.com/ac/en/US/content/group/desktops)
SFF, micro SFF, TinyPC…
Navikli smo da moćni računari po pravilu dolaze u velikim glomaznim kućištima, ili pak u vidu (pre)glomaznih i skupih laptopa. Međutim, već neko vrijeme su dostupni i SFF (small form factor) računari, koji imaju vrlo moćne specifikacije i izuzetno male dimenzije. Pored njih imamo i micro SFF ili Tiny računare koji su još manji, međutim tu smo ograničeni mogućnošću nadogradnje. U ovim slučajevima moguća je zamjena procesora (ponekad), memorije i uređaja za pohranu podataka, bez mogućnosti nadogradnje bilo čega drugog.
SFF i MicroSFF kućišta su manja od tradicionalnih desktop kućišta, što ih čini lakšima za prenosivost i uštedu prostora. Oni se obično mogu staviti na stol ili se čak mogu pričvrstiti na stražnji dio monitora.
Ultra Small Form Factor
https://www.olx.ba/pretraga?trazilica=usff
Lenovo Tiny
https://www.olx.ba/pretraga?trazilica=lenovo+tiny
Dell Micro
https://www.olx.ba/pretraga?trazilica=dell+micro
LianLi
Kompanija Lian Li još od 1983. godine kada je osnovana, važi za jednu od najvećih i najpoznatijih Tajvanskih proizvođača kućišta. U međuvremenu, ponuda se malo i proširila na rack-ove za hard diskove i razne druge dodatke za kućišta. Ono po čemu je Lian Li poznat je činjenica da su sva kućišta u cjelosti napravljena od aluminijuma, što ih svrstava u sam vrh aktuelne ponude po kvalitetu.
LianLi je isto tako poznat po inovacijama što se tiče izrade kućišta.
UltraTower kućište
Ako zaista imate mnogo komponenti i želite ogromno kućište da sve to stavite, onda je Obsidian 900D UltraTower pravi izbor za vas.
Custom kučišta
Vertikalno montiranje grafičke kartice
Na novijim kućištima dobijate dodatne držače ako želite karticu vertikalno postaviti.
Najveći problem s vertikalnim montiranjem grafičke kartice je toplina. Kada se grafička kartica montira vertikalno, ventilatori na grafičkoj kartici ne mogu djelotvorno hladiti karticu jer se protok zraka smanjuje, a zrak se ne može slobodno kretati oko grafičke kartice. To može dovesti do povećanja temperature grafičke kartice, što može negativno utjecati na performanse i trajnost kartice. Osim toga, vertikalno montiranje grafičke kartice može ometati rad drugih ventilatora u kućištu.
Međutim, neka moderna kućišta dolaze s dodatnim ventilatorima za vertikalno montiranje grafičke kartice, što omogućuje bolju ventilaciju i bolje hlađenje grafičke kartice. Ova rješenja mogu biti učinkovita, ali morate paziti da kućište ima dovoljno prostora za postavljanje grafičke kartice u vertikalni položaj, kao i kompatibilnost sa samom karticom.
Za vertikalno montažno kućište bit će vam potreban PCI-E produžni kabel da bi spojili grafičku karticu s matičnom pločom. Ovaj kabal obično je dugačak između 20-30 cm, ovisno o veličini kućišta i konfiguraciji. Obavezno kupite kvalitetan kabal kako bi osigurali da sve radi bez problema.
Šta se sve nalazi u kućištu ?
Šarafi i odbojnici
Budite dobro pažljivi da sve dobro zavrnete i da koristite prave šarafe na pravom mjestu.
! Nipošto nemojte šarafati kada je računar upaljen jer vam se može desiti da neki šaraf ispadne i napravi kratki spoj.
Front panel
On dolazi ugrađen na kućištu i tu obično nalazimo:
- USB portove (2.0 i 3.0/3.1/3.2) u TypeA ili TypeC obliku,
- Konektore za mikrofon i zvučnike/slušalice
- LED lampe za hard disk i indikator da je računar upaljen
- Tipke za reset i paljenje.
Front panel se pomoću kablova spaja na matičnu ploču a informacije gdje koji kabal treba spojiti možete naći u upustvu vaše matične ploče.
Dodatni front paneli
Oni se ubacuju na mjesto DVD drajva i omogućavaju raznorazne mogućnosti ako imamo dovoljno headera na matičnoj ploči.
Koriste se za:
- Proširivanje USB portova
- Čitače kartica
- LED displeji o temperaturi, brzini i kontroli fanova, brzini procesora…
Fanovi (Ventilatori)
Vrlo je bitno znati pocizionirati fanove radi boljeg protoka zraka. O tome koji fan gdje ide, najbolje je da pogledate više Youtube klipova jer mnogo faktora tu može uticati (npr. kakvu grafičku karticu imate i koliko ih imate).
Veličine
Prilikom kupovine fana obratite pažnju na nivo buke koji proizvodi i izbjegavajte one najjeftinije.
PWM vs DC
PWM – Pulse width modulation omogućava kontrolu brzine obrtaja ventilatora.
DC – Direct Control daje stalno istu struju fanu i on se uvijek vrti istom brzinom
Zašto su Noctua ventilatori najbolji?
Noctua ventilatori se smatraju jednim od najboljih ventilatora na tržištu, a evo nekoliko razloga zašto:
- Visoka kvaliteta izrade: Noctua koristi visokokvalitetne materijale i preciznu izradu kako bi osigurao da su njihovi ventilatori izuzetno izdržljivi i pouzdani. Njihovi ventilatori su često izrađeni od bakra, aluminija i drugih visokokvalitetnih materijala.
- Napredni aerodinamički dizajn: Noctua ventilatori imaju jedinstvene propelere koje je dizajnirao Noctuaov tim stručnjaka za aerodinamiku, kako bi poboljšali protok zraka i smanjili buku. Njihovi ventilatori također koriste tehnologiju SSO (Self-Stabilising Oil Pressure) koja osigurava dugotrajnost i tišinu.
- Visoka efikasnost hlađenja: Noctua ventilatori imaju visok protok zraka, što znači da mogu brzo i efikasno hladiti vaš računar. Njihovi ventilatori također koriste tehnologiju PWM (Pulse Width Modulation) koja omogućuje precizno upravljanje brzinom ventilatora ovisno o potrebi.
- Tiho djelovanje: Noctua ventilatori su poznati po tome da su vrlo tihi, što ih čini idealnim za ljude koji žele smanjiti buku u svom računaru. Njihovi ventilatori koriste tehnologiju akustičke optimizacije koja smanjuje buku koju proizvode.
- Duga garancija: Noctua nudi dugu garanciju od 6 godina za svoje ventilatore, što pokazuje koliko su sigurni u kvalitetu svojih proizvoda.
RGB
Fanovi
Obratite pažnju da kupite fan koji podržava “adresabilni RGB” koji može prikazati različite boje na jednoj LED traci (tj. fanu u ovom slučaju).
LED svjetla/trake
Novije matične ploče imaju na sebi RGB konektore na koje možete spojiti vašu LED traku i ploča će joj dati napajanje a vi možete putem softvera mijenjati boje.
Kontroleri
Kontroleri služe za kontroliranje i upravljanje radom RGB LED trake i ostalih RGB uređaja putem daljinskih upravljača ili putem WiFi mreže posredstvom mobilnih aplikacija.
Filteri za prašinu
Redovito održavanje filtera za prašinu također je jednostavno i brzo, što osigurava da vaše računar uvijek radi u najboljim mogućim uvjetima. Stoga, ako tražite kućište za svoje računar, preporučljivo je odabrati kućište s ugrađenim filterima za prašinu kako bi se osiguralo dugotrajno i pouzdano funkcioniranje vašeg računara.
Proizvođači kućišta
PROFESIONALCI
- Coolermaster
- Thermaltake
- Corsair
- NZXT
- Spire
- Chieftec
- Phanteks
- LC power
Prašina i kablovi
Airflow
U modernim računarima je neophodno postojanje cirkulacije vrućeg zraka koje nastaje prilikom rada računara, kako se vrući zrak ne bi nagomilao i pregrijao hardver, što dovodi do gašenja računara ili još gore različitih kvarova u računaru.
Kvalitetan protok zraka je bitan da se ne bi nakupljala prašina u računaru.
Hlađenje računara radi na sličan način, a glavna zadaća je pravilno postaviti hladnjake i ventilatore kako bi efikasno hladili računar. To znači da ih treba postaviti tako da stvaraju dovoljan protok zraka za normalno hlađenje računara. Cirkulirajući zrak odvodi topli zrak dalje od procesora, ali gdje ide dalje taj topli zrak?
Često takav topli zrak ne izlazi van kućišta računara, tako da ponovno cirkulira i grije sav unutarnji hardver. Zbog toga je pametno ugraditi dodatne ventilatore na kučište, koji će odvoditi takav zagrijani zrak van kučišta.
Cable managment
Iako se mnogi korisnici neće pretjerano zamarati ovom disciplinom, svi oni koji donekle drže do unutrašnjosti kućišta posvetit će malo vremena da poslože i bolje organiziraju kablove. Pogotovo ako imaju prozirnu bočnu stranu kućišta, kad je zapravo sav hardver i (ne)rad izložen pogledima drugih.
To su već dovoljno dobri razlozi da odvojite 10-20 minuta više prilikom slaganja konfiguracije da sve fino uredite.
Potencijalni problemi
- Kratki spoj matične ploče zbog pogrešno postavljenih odbojnika
- Korištenje šarafa na pogrešnim mjestima
- Front panel kablovi mogu praviti kratak spoj (simptomi: random restart računara, problem sa paljenjem itd…)
- Dugme za paljenje u kratkom spoju
Primjer specifikacije kućišta
Cooler Master Case MasterBox MB311L
MCB-B311L-KGNN-S00,
Mini ITX, Micro ATX,
MasterBox Series,
Mini Tower,
Color Black, Steel, Mesh, Plastic, Tempered Glass,
Expansion Slot 4, 5.25″ Drive Bays N/A 2.5″ / 3.5″ Drive Bays (Combo) 2 2.5″ Drive Bays 2
I/O Panel 2x USB 3.2 Gen 1 (formerly USB 3.0),
1x 3.5mm Audio Jack, 1x 3.5mm Mic Jack,
Dimensions (L X W X H) 435.5 x 217.5 x 410mm, 366.5 x 210 x 400mm, Weight 5.28kg
Uvijek provjerite specifikacije kučišta na web stranici jer se zna desiti da firme stave pogrešne specifikacije.
Kviz
1. Mali ispit znanja o kućištima
Vježba
Zaposleni ste kao IT konsultant u kompaniji KFCC. Vaš dugogodišnji klijent nazvao Vas je i želi da mu isporučite kućišta koja zadovoljavaju sljedeće uslove:
– Tower kučište (obično)
– Tower kučište (gaming) da ima TypeC front panel
– SFF kućište
Navesti linkove do kućišta koja se mogu kupiti kod nas.
Zadaća
Da li je potrebno nositi antistatičku narukvicu i da li elektrostatički naboj može oštetiti komponente računara ?
* Očekuje se smisleno i precizno objašnjenje sa primjerima (slika ili video).
Zadaću poslati najdalje do 30.12.2023. do 23:30h.
Zadaću pripremite u Word fajlu sa tekstovima, slikama, linkova i obavezno pošaljite pod nazivom zadaca01_imeprezime.zip na email edis.aganovic@gmail.com.