08. GPU – Grafičke kartice

Vrste grafičkih kartica

Vrste grafičkih

  • iGPU (integrisana grafička – povezivanje više displeja)
  • Mobile (gaming na laptopima)
  • Desktop (od home pa do gaming)
  • Professional (ex. Quadro – A serija, Tesla, FireGL, RadeonPro) – ogromne količine memorije, optimizacija za CAD i 3D alate

Proizvođači

  • Intel
  • AMD
  • nVidia

Koju grafičku karticu odabrati ?

Fizička veličina ?

  • Da li može stati u kućište ?

Količina memorije ?

  • Ako se bavite video obradom ili 3D rendanjem ovo je vrlo bitna stvar, jer vam se može aplikacija srušiti kod kompleksnih projekata
  • Nećete biti u stanju da igrate igrice na većim rezolucijama

Odgovarajuća napojna ? 

  • Moguće da će vam se računar gasiti kada pokrenete igricu na većim rezolucijama ili većim detaljima

Garancija

  • Provjerite da li je grafička kartica korištena za Bitcoin/Etherum mining?

Benchmark na osnovu određenog alata i igrice ?

  • Da li imate 60 fps u GTA V ?
  • Može vam se desiti da ima veoma loše performanse u programu za video obradu ili 3D rendanje

Dijelovi grafičke kartice

Low-profile grafičke kartice

Low-profile grafičke kartice su grafičke kartice koje su dizajnirane da budu manje dimenzija i da se uklapaju u računare s malim prostorom (SFF), poput tankih kućišta ili mini računare. Ove kartice imaju poseban dizajn koji im omogućuje da budu tanje i manje od standardnih grafičkih kartica.

Obično se low-profile kartice koriste u računarima s faktorom oblika kao što su slim kućišta ili HTPC (Home Theater PC) sustavi. Imaju manji profil, što znači da su fizički manje i imaju manji hladnjak kako bi se uklopile u ograničeni prostor. Također obično imaju manju potrošnju energije i manje zahtjeve za napajanjem u usporedbi s većim grafičkim karticama. Obično nemaju potrebe za dodatnim PCIex konektorom za napajanje.

Unatoč svojoj manjoj veličini, low-profile grafičke kartice mogu pružiti solidne performanse za svakodnevne zadatke i neke igre, ali obično neće biti tako moćne kao njihove standardne verzije. Ove kartice su najbolje prilagođene za manje zahtjevne korisnike ili one koji žele izgraditi kompaktan sustav s ograničenim prostorom.

SLI/Crossfire

SLI (Scalable link interface) je nVidia tehnologija za povezivanje više grafičkih kartica. Ovo nam omogućava da postignemo veoma veliki FPS u igrama. Da bi ste mogli koristiti SLI morate imate matičnu ploča koja je certificirana za SLI i dvije iste grafičke kartice (mogu biti različiti proizvođači). Potrebno je i da nabavite konektor s kojim ćete spojiti dvije grafičke kartice.

Crossfire je slična tehnologija samo što je koristi kompanija AMD. Prednost Crossfire je što ne morate imati dvije identične kartice (dovoljno je da budu iz iste serija RX5xx) i ne postoji nikakva certifikacija.

Mnogi pretpostavljaju da ćemo sa dvije grafičke kartice dobiti duple performanse ali to nije nažalost istina. Maksimalno poboljšanje je 80% koje zavisi od igrice.

Tehnologije

Sve ove navedene tehnologije se koriste na grafičkim karticama u druge svrhe pored igrica.

Intel QuickSync Video

Intel QSV koristi iGPU na procesoru za hardverski video encoding i decoding.

nVidia CUDA

CUDA je tehnologija za paralelnu obradu podataka koja koristi grafičku karticu za obradu raznoraznih zadataka čime skida teret sa procesora.  Primjeri korištenja su: konverzija video sadržaja, 3d rendanje, razbijanje hasheva (šifri), AI, medicina, matematika, biologija…

AMD OpenCL/VCE

Veoma slična tehnologija nVidia CUDA, koju podržava AMD na svojim grafičkim karticama.

! Bitna napomena

Obavezno provjerite da li vaš softver podržava određenu tehnologiju i sa kojom grafičkom karticom najbolje radi. Uzmite u obzir slijedeće stvari:

  • Operativni sistem
  • Model grafičke
  • Koji se dravjeri koriste
  • Verzija softvera
Korištenje grafičke kartice za konvertovanje videa
Uz pomoć grafičke kartice moguće je mnogo brže rendati 3D projekte

Konektori / Izlazi

Analogni

VGA (max. rezolucija FullHD)

VGA kabl je najstarija metoda povezivanja monitora sa grafičkom kartu i u pitanju je analogna veza. Sve je manje ovakvih ulaza prisutno na novijim grafičkim kartama, čisto iz razloga jer je superiornija digitalna veza preuzela tu ulogu.

Digitalni

DVI (max. rezolucija FullHD)

DVI kabl je digitalna veza monitora i grafičke karte. Ovakav tip ulaza je postao prisutan na svim grafičkim kartama i nudi više od starih analognih VGA ulaza.

HDMI (max. rezolucija 1.4 standard – 4k@30Hz, 2.0b – 4k – 60hz, 2.1 – 4k@120hz – 8k@60ghz)

HDMI kabl je takođe digitalna veza između monitora i grafičke karte, sa jednom razlikom u odnosu na DVI konekciju, a to je da pored slike ima i mogućnost prenosa zvuka.

Display Port

DisplayPort je najnovija tehnologija povezivanja monitora, a takav ulaz poseduju samo grafičke karte nešto više klase. Svojim izgledom dosta podseća na HDMI, ali je superiorniji po performansama i veoma je moguće da će ovakva veza u bliskoj budućnosti postati standard za povezivanje monitora sa grafičkim kartama.

USB Type-C

Trenutno najnaprednije audio/video rješenje koji koristi mali popularni konektor.

Omogućava:

  • DisplayPort prenos do rezolucije 8k na 60Hz
  • USB 4.0 prenos podataka
  • Napajanje do 100W putem jednog kabla
  • Kompatibilan sa VGA, DVI, HDMI adapterima i kablovima (adapteri podržavaju HDMI 2.0a standard)

Multi-monitor setup?

Normal

Na jednu grafičku možete spojiti više monitora i to bi po pravilu uvijek trebalo super raditi.

Integrisana + Dedicated

U ovom modu, nećete imati opciju “Duplicate these display”, jer su dvije zasebne grafičke kartice.

Dedicated VGA + DVI + HDMI

U ovom modu, nećete moći koristi sva tri interfejsa.

Sa boljom grafičkom karticom i više interfejsa možete raditi raznorazne stvari poput Nvidia Mosaic (https://www.nvidia.com/en-us/design-visualization/solutions/nvidia-mosaic-technology/)

HDMI

HDMI predstavlja najpopularniji savremeni vid povezivanja audio/video uređaja, po svojoj konstrukciji veoma podsjeća na USB i podjednako je jednostavan za korištenje što je znatno doprinjelo popularnosti ovog vida povezivanja uređaja. Prenosi isključivo digitalni signal koji osim audio i video sadržaja može takođe da sadrži i neke druge vidove podataka (npr. Ethernet – mrežnu konekciju).

HDMI standardi

  • HDMI 1.3 – proširene palete boja za bolji kvalitet slike, automatska sinhronizacija videa i zvuka, dodata podrška za Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio formate, proširena lista CEC komandi, maksimalna rezolucija povećana na 1600p (2.5K)
  • HDMI 1.4 – dodata podrška za 3D, HEC, ARC, Full HD rezoluciju sa 120Hz i povećana maksimalna rezolucija na 4K Ultra HD (sa 30Hz)
  • HDMI 2.0 – podržava 4K UHD rezoluciju sa 60Hz, 4K 3D video sa 24Hz, višestruke audio i video strimove, 21:9 Wide format slike, HDR, povećan broj audio kanala i dodatno proširene palete boja
  • HDMI 2.1 – podržava 4K UHD rezoluciju sa 120Hz, 8k rezolucija sa 60Hz

Bitno je da vaša grafička podržava određeni standard i da imate odgovarajući monitor.

Maksimalna dužina HDMI kabla je 15m. Za sve veće od toga mora se koristi HDMI kabal sa pojačivačem.

HDMI LAN Extender 50m

DVI

DVI-I (DVI-Integrated)
DVI-I je varijanta DVI koja može da prenosi i digitalni i analogni signal. DVI priključci na grafičkoj karticu su skoro uvijek DVI-I i provode analogni i digitalni signal, tako da ih sa adapterom možete konvertovati u VGA.

DVI-D (DVI-Digital)
DVI-D je vrsta DVI priključka koja može da prenosi samo digitalni signal. Digitalni signal sa DVI-D kabla, pomoću adaptera može biti konvertovan u HDMI pa tako možete spojiti kompjuter na televizor sa HDMI priključkom.

DVI-A (DVI-Analog)
DVI-A je vrsta DVI priključka koji prenosi samo analogni signal. DVI-A se pomoću adaptera može konvertovati u VGA priključak koji takođe prenosi analogni signal.

Adapteri

Aktivni adapteri

Koristi dodatne čipove i odradi konverziju signala.

Pasivni adapteri

Detektuje signal i proslijedi ga. Limitarni su rezolucijom do max. FullHD.

HDMI to VGA
DP to HDMI
MiniDP to HDMI
MiniDP to DP

USB Display adapteri

USB grafički adapteri vam omogućavaju da jednostavno dodate dodatni monitor na PC ili MAC računar. Spojite monitor na adapter, instalirate softver i ubacite adapter u USB.

Eksterna grafička

Zahvaljujući Thunderbolt tehnologiji, možemo spojiti grafičku karticu putem Thunderbolt tehnologije na laptope koji imaju samo integrisane grafičke kartice. Samo kućište za grafičku mora imati svoje posebno napajanje.

https://thewirecutter.com/reviews/best-external-graphics-card-enclosure/

Reflow, Reball

Reflow

Puno servisa koristi postupak popravka zvan reflow, što i sami njegov naziv na engleskom znači, a to je da se grijanjem čipa tope lemne kuglice ispod i tako se popravljaju nastala oštećenja. U tome ima nažalost jedan veliki problem a to je da lem ostaje isti kao što je bio i prije pa je za očekivati da će se kvar jako brzo opet pojaviti po iskustvu već u roku 1 – 2 mjeseca a nekad i prije.

https://www.ifixit.com/Guide/Temporarily+Repair+a+Lost+Cause+Graphics+Card+by+Heating+it+up+in+an+oven/2240

Reball

Za reball se koristi posebna mašina koja grije čip sa donje strane dok ga sa gornje strane grije infracrvena lampa. Tako se lem topi ravnomjerno i nakon što je kompletno otopljen skida se čip sa matične ploče. Nakon toga se čisti socket na kojem je bio čip i odstranjuje preostali lem, zatim se na čip stavljaju nove olovne lemne kuglice i čip se opet lemi na matičnu ploču.

Kad je napravljen reball na čipu isti će puno duže trajati nego reflow jer je olovni lem puno manje sklon pucanju nego bezolovni koji se koristi prilikom proizvodnje matičnih ploča u fabrikama.

Reball je moguć samo ukoliko je čip ispravan a ukoliko nije moguća je zamjena novog čipa što spada u najskuplju ali i najbolju metodu popravka.

Vježba

ZADATAK 1

Klijent koristi program Blender 3D i zamolio vas je da mu nadogradite računar sa grafičkom karticom koja će mu ubrzati rendanje. Trenutno ima samo integrisanu.

Budžet mu je 400 KM.

Zadaća

  1. Šta je to SLI a šta Crossfire ?
  2. Da li ima smisla koristiti u 2024. godini ove dvije tehnologije ?

Zadaću poslati najdalje do 30.1.2024. do 23:30h.

Zadaću pripremite u Word fajlu sa tekstovima, slikama, linkova i obavezno pošaljite pod nazivom zadaca08_imeprezime.zip na email edis.aganovic@gmail.com.

Kviz

8. Mali ispit znanja o grafičkim karticama

Quadro i Tesla su ?
Tehnologija koja se nalazi u grafičkim karticama za brže rendanje videa je
Pronađi uljeza
Da bi monitor radio na 4k@60Hz potreban nam je? (više odgovora)
Koji kabal ima najbolju kvalitetu slike ?
8. Mali ispit znanja o grafičkim karticama
Odgovorili ste tačno {{userScore}} od {{maxScore}} odgovora
{{title}}
{{image}}
{{content}}