Vrste memorija
DDR1-DDR5
Svaka matična ploča obično podržava samo jednu vrstu memorije.
- DDR2 – Ima 240 kontakata (sa svake strane). Napajanje mu je 1.8 V. Brzine su od 400-1066Mhz. Ova vrsta memorije se rijetko može naći a u računare koji koriste ovu memoriju ne isplati se uložiti ni 1 KM.
- DDR3 – Potrošnja energije DDR3 memorije je 40% manja od one DDR2, što je prilično važno kada je koristite s mobilnim uređajima (prijenosnim računalima). Brzine su od 800-1600Mhz. Maks. veličina memorijskog modula je 16 GB.
- DDR4 – Ima 288 pinova, malo je veći modul. Maksimalna frekvencija memorije ove vrste je 5.300 MHz (redovno se pomjeraju granice). Maksimalna veličina memorijskog modula je 256 GB (Samsung).
- DDR5 – Povećana brzina od 3.200Mhz do 8400Mhz ali sa mnogo više kanala. Radi na nižem naponu (1.1V – 1.6V) što smanjuje potrošnju energije. Trenutna maksimalna veličina memorijskog modula je 512GB.
Svaka matična ploča podržava samo 1 vrstu memorije a kompatibilnost je usko vezana za procesor.
LPDDR (Low Power DDR)
Ovaj memorija se koristi kod uređaja koji troše vrlo malo struje. Često je možemo vidjeti kod novijih laptopa, gdje jedan modul od 8GB bude na ploči integrisan a drugi je slot slobodan za nadogradnju.
SODIMM (Small outline Dual Inline Memory Module)
Za laptope koristi se SODIMM memorija, koja je bitno manjih dimenzija od one za desktop računare, koja se naziva DIMM memorija.
DDR3L, DDR4L – Low voltage
Ovi SO-DIMM moduli rade na 1.35V (DDR3L), 1.2V (DDR4L) iako potpuno isto izgledaju. Pojedine matične ploče na laptopima podržavaju oba standarda, međutim DDR3L ne može raditi na ploči koja to ne podržava.
Najbolje je uvijek testirati memoriju na licu mjesta da bi se uvjerili da je ispravna i kompatibilna.
ECC (Error correcting code) server memorija
Ona se koristi u serverima za automatsku korekciju grešaka prilikom upisivanja i čitanja iz memorije. Matične ploče u većini slučajeva koje podržavaju ECC memoriju nisu kompatibilne sa drugom vrstom memorije i obrnuto.
ECC memorija ima dodatni čip u odnosu na Non-ECC memoriju.
Bitne karakteristike memorije
Frekvencija
Frekvencija utječe na maksimalan bandwidth, što je u prijevodu količina podataka koja u nekom vremenu mora doći od vašeg hard diska na računaru i obrnuto.
Frekvencija se mjeri u megahercima (MHz).
Latencija
Latencija utječe na to kako brzo RAM može odgovoriti na vaš programski zahtjev.
Latencija se prikazuje kao niz brojeva (kao 5-5-5-12) i bilo bi poželjno da oni budu što manji.
Overclocking memorije
Kod boljih matičnih ploča u BIOSu možete pronaći opcije za ubrzavanje (overclocking) memorije u odnosu na fabričke postavke.
Dual, triple, quad channel
Višekanalni način rada memorija nam omogućava da dobijemo bolje performanse.
Primjer: tekućina iz jednog spremnika s jednim otvorom ističe dvostruko sporije nego iz spremnika s dvije rupe. S druge strane, izlijevajući tekućinu iz dva identična crijeva, spremnik se može napuniti dvostruko brže nego korištenjem jednog crijeva.
Dvokanalni se može aktivirati na bilo kojem modernom računaru.
Na modernim matičnim pločama slotovi za memoriju su istaknuti različitim bojama tako da se olakša ugradnja sličnih (idealno identičnih) modula u njih. Ako je instalacija bila uspješna, višekanalni način rada uključit će se automatski.
Ukoliko imamo npr. modul od 4GB i modul od 8GB, ovih 4GB će raditi u DualChannel modu a ostatak u single channel.
Na linku ispod možete pronaći raznorazne benchmarke i sami se uvjeriti koliko koristi ima prilikom korištenja dual/triple/quad channel:
https://www.techspot.com/article/1971-more-ram-modules-better-for-gaming
RGB Memorija
Pri odabiru RBG memorije, obratite pažnju da uzmete adresabilni RGB kit kako bi vam sve što ljepše izgledalo.
Ako već imate postojeću memoriju, možete kupiti ovaj kit za samo 50 EUR.
Hladnjaci za memorije
Ukoliko planirate raditi overclocking memorije, preporuka je da uzmete jedan od ovih coolera, shodno vrsti memorije (DDR4 radi na većim frekvencijama).
Obratite pažnju da imate dovoljno prostora da možete ubaciti nekih od ovih hladnjaka. Pripazite da vam ne zasmeta CPU hladnjak.
Aktivni cooler
Pasivni cooler
Konverter za memoriju
Ukoliko imate npr. višak memorije iste vrste iz laptopa, možete je putem ovog konvertera koristiti u desktop računarima.
Kako prepoznati koji RAM imamo ?
Detekciju koji i koliko modula imamo možemo uraditi na par načina:
- putem BIOSa
- putem softverskog alata (HWiNFO)
- vizuelnom inspekcijom
Detaljne informacije o modulima (frekvencija, latency, vrsta…) također možemo saznati pomoću koda koji piše na modulima.
Koliko nam treba RAM-a ?
Minimalna količina memorije koju bi ste trebali imati u današnjem računaru je 8 GB za obične korisnike.
Preporuka je 16 GB za sve napredne korisnike (grafičke dizajnere itd…).
Ako imate 32 GB RAM, operativni sistem i ostale aplikacije će nastojati da iskoriste što je više RAM-a moguće, tako da ne trebate koristi nikakve alate “RAM cleaner, RAM optimizer”.
CIlj RAM memorije je da ubrza izvršavanje aplikacija na vašem računaru a ne da stoji slobodna i beskorisna.
Vježba
Zaposleni ste kao IT konsultant u kompaniji KF-CC. Nazvao Vas je dugogodišnji klijent i želi da mu ponudite adekvatnu RAM memoriju za dvije matične ploče ASUS TUF GAMING X570-PLUS (Gaming) i ASUS Z97-A (Kućni korisnik).
Navesti model matične ploče i link do kupovine odgovarajuće RAM memorije.
Zadaća
Na osnovu tehničke specifikacije računara/laptopa koji koristite u kućnom okruženju, ponuditi adekvatnu RAM memoriju koju bi koristili za nadogradnju mašine.
1 | Model laptopa/matične ploče |
|
2 | RAM |
|
3 | Broj RAM utora |
|
4 | Broj zauzetih RAM utora |
|
5 | Broj slobodnih RAM utora |
|
6 | Maksimalni kapacitet RAM |
|
7 | Ponuda nadogradnje |
|
Potrebno je ponuditi maksimalni kapacitet koji je moguće dodati na osnovu tehničke specifikacije i trenutne konfiguracije računara/laptopa.
Model računara/laptopa/matične ploče
Ukoliko koristite brand name računar ili laptop, potrebno je upisati model računara ili laptopa. Ukoliko je računar sastavljen od različitih komponenti, potrebno je upisati model matične ploče.
RAM – trenutno instalirana RAM memorija (kapacitet)
Broj RAM utora integrisanih na matičnoj ploči
Broj zauzetih RAM utora od strane instalirane RAM memorije
Broj slobodnih RAM utora u koje možemo instalirati novu RAM memoriju
Maksimalni kapacitet RAM-a podržan od strane matične ploče
Ponuda nadogradnje
Ponuda RAM modula, potrebno je upisati LINK do RAM modula koji ste pronašli na Internetu
Zadaću poslati najdalje do 13.1.2024. do 23:30h.
Zadaću pripremite u Word fajlu sa tekstovima, slikama, linkova i obavezno pošaljite pod nazivom zadaca03_imeprezime.zip na email edis.aganovic@gmail.com.