02. PSU – Napojna jedinica

Vrste napojnih jedinica

ATX Desktop napojne

Klasične napojne koje svi koristimo u našim računarima.

Ove jedinice su obično dostupne u rasponu snage od 300W do 1000W i više, što znači da su pogodne za širok raspon potreba.

Modularne / Semi-modularne

High-end napajanja nude nešto što se zove “modularni kablovi”, koji vam omogućuju da postavite prilagođene kablove i konektore na koje se spajaju komponente. Višak kablova jednostavno isključite radi estetike i cable managmenta.

Semi-modularne napojne jedinice

Moguće je i naručiti modularne kablove u posebnim bojama kako bi vam se slagali uz boju kućišta, matične itd…

https://cablemod.com/

SFX napojne

Manje su od desktop računara i koriste se u mini ITX kućištima. Imaju veću snagu od SFF napojnih.

SFF (Small Form Factor) napojne

Dolaze u različitim dimenzijama pa je nekada teško pronaći odgovarajuću zbog različitih modela SFF računara. One su ograničene što se tiče snage i obično u SFF računare se ne može ugraditi grafička jer zahtijeva dodatno napajanje.

Serverske napojne

One dolaze u drugačijem obliku od klasičnih napojnih i vrlo često su namijenjene za “hot-swap” (zamjenu u toku rada servera). 

Snaga napojne i naponi

Jačina napojne jedinice se mjeri u Watima. V (Napon) * A (Struja) = W (Snaga)

Glavni naponi koje računar koristi su: 3V, 5V, 12V.

Provjeravanje napona u BIOSu i sa alatom HWiNFO

Ukoliko se računar čudno ponaša u vezi napajanja, potrebno je da provjerimo glavne napone u BIOSu ili operativnom sistemu ako je to moguće. Ukoliko imate i rezervnu napojnu probajte nju priključiti ali provjerite kvaliteta napona u vašem stanu (može se desiti da je produžni kabal problematičan) jer se desi nekad da bude napon veoma slab.

Provjera napona u UEFI Biosu
Provjera napona putem softvera HWiNFO

12VO Standard

Certifikacija

Vaše napajanje uzima izmjeničnu struju iz utičnice i pretvara je u istosmjernu za potrebe hardverskih komponenti na računaru, koja se zatim šalje u sve dijelove računara, ali prilikom pretvaranja izmjenične struje u istosmjernu napajanje potroši nešto energije u tom procesu pretvaranja.

Certifikat se dodjeljuje napojnoj jedinici koja ispunjava određene kriterijume efikasnosti, što znači da pretvara više od 80% električne energije iz mreže u korisničku energiju koja se koristi za rad računara.

Dodatna prednost ovih efikasnih napajanja je da stvaraju mnogo manje topline od ostalih napajanja, a obično su i tiše pri radu. 

Najefikasnija napajanja su ona koje dolaze sa 80 Plus oznakama, koje se dodjeljuju od strane neovisnih laboratorija. 

Ova efikasnost se mjeri pod različitim opterećenjima, kao što su 20%, 50% i 100% kapaciteta napojne jedinice.

Postoji pet nivoa 80+ certifikacije:

  • Standard
  • Bronze
  • Silver
  • Gold
  • Platinum

Konektori na napojnoj jedinici

20+4P – Napajanje matične ploče

8P CPU – Napajanje procesora na novijim pločama

4P CPU – Napajanje procesora na starijim pločama

6+2P PCI-E – Napajanje za grafičku karticu

SATA – Napajanje HDD/SSD/DVD uređaja

MOLEX – Napajanje starijih HDD/DVD uređaja. Često se koristi u paru sa adapterima (npr. da bi smo dobili dodatne SATA konektore).

FDD – Koristio se za Floppy diskove a sada se koristi za napajanje front panela.

Koju napojnu odabrati ?

Odaberite model shodno standardu vašeg kućišta a zatim koristite neku od stranica gdje možete izračunati potrebnu snagu shodno broju komponenti.

Nemojte zaboraviti da ćete možda u budućnosti vršiti nadogradnju određenih komponenti pa vam savjetujemo da uvijek uzmete malo jaču napojnu jedinicu.

https://www.newegg.com/tools/power-supply-calculator/

Konverteri

Ukoliko su vam potrebni raznorazni konektori, možete ih pronaći na eBay ili na stranici https://electronic.ba/pretraga/molex

Toplina

Najbolja pozicija za napojnu ?

Svako novije kućište ima napojnu jedinicu na dnu kućišta da bi se udaljilo što dalje od procesora koji je veliki izvor toplote.

Drugi razlog stavljanja na dno kučišta, jeste da ona usisava sa dna hladni zrak a topli izbacuje direktno van kućišta. 

Kako upaliti napojnu bez PCija ?

Ako nam je potrebno da provjerimo da li je napojna jedinica ispravna (ventilator, naponi…) to možemo lahko uraditi tako što što napravimo kratki spoj na konektoru koji ide matičnu ploču.

Potrebno je spojiti pinove PS_ON i COM. Uključite prekidač na napojnoj i ona će se upaliti.

Nakon paljenja, možemo sa multimetrom ispitati napone na svim pinovima, kako bi smo bili sigurni da je napojna OK.

Testeri

Dijagnostika

Problemi

Postoje neki uobičajeni problemi koji se mogu pojaviti sa napojnim jedinicama za računare, kao što su:

  1. Pregrijavanje – ako napojna jedinica nema dovoljno ventilacije ili ako je postavljena u uskim prostorijama, može doći do pregrijavanja. To može uzrokovati prekid rada ili čak trajnu štetu.
  2. Pad performansi – ako napojna jedinica ne može pružiti dovoljno snage za sve komponente u računaru, to može dovesti do pada performansi. Na primjer, ako se koristi grafička kartica koja zahtijeva puno energije, a napojna jedinica ne može pružiti dovoljno struje, to može uzrokovati usporenje ili čak prekid rada sistema.
  3. Preopterećenje – ako se previše uređaja spoji na napojnu jedinicu, to može dovesti do preopterećenja. To može uzrokovati prekid rada ili čak trajnu štetu na napojnoj jedinici ili drugim dijelovima računara.
  4. Kvarovi – kao i kod drugih elektroničkih uređaja, napojne jedinice za računare mogu se pokvariti usljed brojnih razloga, kao što su loša kvaliteta proizvoda, nestabilna električna mreža, prekidi u napajanju itd.
  5. Buka – neke napojne jedinice mogu proizvoditi buku, posebno ako se ventilator ne može prilagoditi brzini ovisno o zahtjevima rada računara. To može uzrokovati smetnje ili ometanje u radu.

Važno je napomenuti da većina ovih problema može biti izbjegnuta ili ublažena redovitim održavanjem napojne jedinice i pažljivim biranjem napojne jedinice koja odgovara zahtjevima vašeg računarskog sistema.

Vježba

1. Povezivanje napojne jedinice na matičnu ploču: Ova vježba podrazumijeva povezivanje napojne jedinice na matičnu ploču. Studenti bi trebali naučiti kako se napojna jedinica povezuje na matičnu ploču i kako se povezuju kablovi za napajanje.

2. Zamjena napojne jedinice: Ova vježba podrazumijeva zamjenu postojeće napojne jedinice sa novom. Studenti bi trebali naučiti kako da uklone staru napojnu jedinicu, instaliraju novu i povežu sve kablove.

3. Najpojne jedinice na BiH tržištu

Studenti trebaju pronaći po jedan model slijedeće napojne jedinice:
– najjeftinija
– najjeftinija sa 80+ certifikatom
– modularna napojna
– najskuplja napojna jedinica na BiH tržištu

Zadaća

Koristeći PSU Calculator izračunati koja snaga napojne jedinice je potrebna za računar koji koristite kući. Ukoliko imate laptop, uzmite komponente iz nekog gaming računara sa Imtec.ba stranice.

Priložiti screenshot PSU Calculator sajta sa komponentama koje ste odabrali + link do odgovarajuće napojne jedinice koja se može kupiti kod nas.

Zadaću poslati najdalje do 8.1.2024. do 23:30h.

Zadaću pripremite u Word fajlu sa tekstovima, slikama, linkova i obavezno pošaljite pod nazivom zadaca02_imeprezime.zip na email edis.aganovic@gmail.com.

Kviz

2. Mali ispit znanja o napojnim jedinicama

Jačina napojne jedinice se računa u
Certifikacija 80+ nam olakšava odabir napojne
Na slici je ?
PCI-E 6P ili 8P konektor koristimo za ?
Modularne napojne omogućavaju
Šta se dešava ako napojna jedinica nije dovoljno jaka za računar?
Koji je glavni faktor koji utiče na snagu koju napojna jedinica treba da obezbijedi
Koliko nivoa 80+ certifikacije postoji
2. Mali ispit znanja o napojnim jedinicama
Odgovorili ste tačno {{userScore}} od {{maxScore}} odgovora
{{title}}
{{image}}
{{content}}